DPI I PPI

Grafika rastrowa, grafika wektorowa oraz rozdzielczość, często jeszcze sprawiają problem początkującym grafikom i studentom. Na czym polegają różnice między grafiką wektorową a rastrową? Co oznacza skrót DPI oraz PPI? Jakie znaczenie ma rozdzielczość projektu na użytek publikacji w sieci? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kolejnych postach.

DPI

Rozpoczynając pracę w większości programów do edycji grafiki, w oknie nowego dokumentu musimy określić parametry naszego nowego projektu. Programy takie zazwyczaj mają wbudowane opcje wyboru profili prac zawierające gotowe ustawienia dla konkretnego przeznaczenia. W swojej pracy wykorzystuję pakiet Adobe CS6, ale zdarza mi się korzystać również z innych programów do grafiki 2D oraz 3D jak Krita czy Blender. W przykładach będę opierał się głównie na programach Adobe Photoshop oraz Adobe Illustrator.

nowydokfotosh

Rozdzielczość obrazu, albo dokładniej – rozdzielczość rastra, to pojęcie związane głównie z drukiem.  Znane są dwa oznaczenia dotyczące tego ustawienia: DPI (Dots per inch – punkt na cal) oraz PPI (Pixel per inch – pixel na cal). Oba te ustawienia obchodzą nas przede wszystkim w przypadku pracy przeznaczonej do druku ponieważ informacje o ilości punktów umieszczonych na calu istotne są tylko dla drukarek, które odczytują każdy piksel jako punkt druku. Powszechnie zalecanym poziomem DPI/PPI, który można uznać za standard dla projektów przeznaczonych do druku, jest ilość 300 DPI, czyli 300 punktów na cal. Dla projektów przeznaczonych do sieci przyjęło się nadawać rozdzielczość 72 DPI. Jednakże martwienie się o DPI w przypadku projektów do publikacji w sieci jest niepotrzebną stratą czasu, ponieważ niezależnie od ustawionego DPI obrazu, monitory wyświetlą go zawsze tak samo, względem jego rzeczywistego rozmiaru czyli szerokości i wysokości obrazu.

Resampling a zmiana obrazu

Edytując rozmiar obrazu w Photoshopie mamy możliwość wyboru pomiędzy edycją rozmiaru z ponownym próbkowaniem obrazu (resampling) oraz bez niego. Podczas zmiany wielkości obrazu na większy, powiększamy piksele. Co to oznacza? Obraz składający się z 100 pikseli o rozmiarze 10 pikseli na 10 pikseli przy 72 dpi ma wielkość domyślną 3,53 milimetrów i w takiej wielkości zostanie wydrukowany. Jeżeli wyłączymy podczas zmiany rozmiaru obrazu opcję powtórnego próbkowania obrazu, program pozwoli nam na zmianę rozmiaru pikseli w druku. Powiększamy piksele, ale będzie to odczytane tylko przez drukarkę. Jeżeli chcemy powiększyć obraz który ma zostać wyświetlony na ekranie monitora, musimy włączyć resampling i operować ilością pikseli w szerokości i wysokości (zmiana wartości w calach/milimetrach itd. automatycznie uzupełni piksele). Photoshop posiada wbudowane algorytmy uzupełniania nowych pikseli odpowiednimi wartościami, bazując na informacjach z samego obrazu.

PPI

Kiedyś, po pierwszym uruchomieniu komputera domyślne ustawienia ekranu pozwalały na oglądanie pulpitu w minimalnej rozdzielczości. Ekran straszył wielkim koszem na śmieci, ikoną „Mój komputer” oraz przyciskiem Start zajmującym połowę dolnej części ekranu. Należało jak najprędzej zmienić ustawienia monitora i jego rozdzielczości na większą. Po dokonaniu tej zmiany ikony stawały się mniejsze i przyjemniejsze dla oka, a już na pewno – wyraźniejsze. Ma to swoje uzasadnienie właśnie w PPI, czyli ilości pikseli na cal. Zwiększając rozdzielczość ekranu zwiększamy jego PPI, pozwalając zaprezentować nam grafikę poprzez większą ilość pikseli. Zwiększa się tym samym czytelność obrazu, czcionek, ostrość krawędzi. Należy pamiętać, że zmiana DPI w projekcie nie ma żadnego wpływu na PPI.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − eleven =